Opis okoliščine kaznivega dejanja
Mestna občina Ljubljana, glavno mesto Slovenije, je bila spomladi leta 2022 izbrana kot ena od 100 mest v Evropski uniji, ki bodo do leta 2030 postale podnebno nevtralne.
Župan mestne občine Ljubljana je 6. julija 2022 predstavil zeleni prehod Ljubljane do leta 2030. V projektu je predvideno, da bo leta 2030 struktura energentov daljinskega ogrevanja sledeča: 10 % sonce, 30 % les, 30 % odpadki in 30 % uvoženi plin. V preiskavi je bilo ugotovljeno, da je to v neskladju z podnebno nevtralnostjo, ki predvideva 0 % izpustov. Plin je fosilno gorivo.
Zakaj je to zločin?
Obnovljivi viri energije, ki so sprejemljivi in so podnebno nevtralni so: sonce, veter in geotermalna energija.
Poleg plina sta kot energenta problematična tudi biomasa in odpadki, ki pa nista del te obtožnice. Stroka podnebnih znanosti in zdravstvena stroka pri načrtovanju energetske slike mestne občine nista upoštevani. Kot je razvidno, stroka ni upoštevana tudi pri nekaterih ostalih projektih osumljenega, ki niso del te obtožnice (kanal C0, posek dreves na Rožniku, Golovcu in Šmarni gori, idr.).
Greenwashing, sl. zeleno zavajanje, je oblika zavajajočega komuniciranja, ko nekdo želi prepričati, da so njegova dejanja okolju prijazna, a v resnici niso. Ljubljana leta 2030 ne bo podnebno nevtralna in dokler bo za svoj primarni vir ogrevanja uporabljala plin, to tudi ne bo postala. Navedbe župana Mestne občine Ljubljana so torej zeleno zavajanje - želi nas prepričati, da je projekt plinsko-parne elektrarne okolju prijazen, a v resnici ni.
Obtožnica: naklepno dejanje zoper naravo in okolje.